Entertainment

67th National Film Awards announced | Kangana Ranaut, Manoj Bajpayee and Dhanush win big | Here is the list of Winners

67th National Film Awards announced | Kangana Ranaut, Manoj Bajpayee and Dhanush win big | Here is the list of Winners

The Central government has announced the 67th National Film Award on 22 March 2020. This announcement was to be made in the month of May last year and as we all know could go through because of the lockdown during coronavirus pandemic. The event is organised by the Ministry of Information and Broadcasting. The awards honour the best of the talents from across various film industries in the country including Hindi, Tamil, Telugu, Malayalam, Bengali, Marathi among others.

Most notable awards that were announced include Kangana Ranaut for the best actress award for the film Manikarnika and Panga, Manoj Bajpayee and Dhanush shared the award for the best actor for Bhosale and Asuran (tamil) respectively. Mohanlal’s unreleased Marakkar: Arabikadalinte Simham (Lion of Arabian sea) (Malayalam) won the award for Best feature film. Sanjay Puran Singh Chauhan bagged the Best Director award for his movie Bahattar Hoorain (Hindi). Actor Vijay Sethupathi won the best actor in supporting role for his performance in Super Deluxe (Tamil) and Pallavi Joshi won the best actress in supporting role for her performance in The Tashkent Files. Surprisingly, late actor Sushant Singh Rajput starer Chhichhore was awarded the Best Feature Film in Hindi language.

Along with hindi other feature films secured best film awards in their respective languages are as follows:

Best Telugu Film: Jersey

Best Malayalam Film: Kalla Nottam

Best Tamil Film: Asuran

Best Paniya Film: Kenjira

Best Mishing Film: Anu Ruwad

Best Khasi Film: Iewduh

Best Chattisgarhi Film: Bhulan the Maze

Best Haryanvi Film: Chhoriyan Chhoron Se Kam Nahi Hoti

Best Tulu Film: Pingara

Best Punjabi Film: Rab Da Radio 2

Best Odia Film: Kalira Atita and Sala Budhar Badla

Best Manipuri Film: Eigi Kona

Best Marathi Film: Bardo

Best Konkani Film: Kaajro

Best Kannada Film: Akshi

Best Bengali Film: Gumnaami

Best Assamese Film: Ronuwa – Who Never Surrender

Following awards were give to the entires as Non feature Films:

Best Voice-over/ Narrration: Sir David Attenborough for Wild Karnataka.

Best Music Direction: Bishakhjyoti for Kranti Darshi Guruji – Ahead of Times (Hindi)

Best Editing: Arjun Gourisaria for Shut Up Sona (Hindi/ English)

Best Audiography: Radha (Musical)

Best Cinematography: Savita Singh for Sonsi (Hindi)

Best Direction: Sudhanshu Saria for Knock Knock Knock (English/ Bengali)

Best Film on Family Values: Oru Paathira Swapnam Pole (Malayalam)

Best Short Fiction Film: Custody (Hindi/ English)

Special Jury Award: Small Scale Societies (English)

Best Animation Film: Radha (Musical)

Best Investigative Film: Jakkal (Marathi)

Best Exploration Film: Wild Karnataka (English)

Best Educational Film: Apples and Oranges (English)

Best Film on Social Issues: Holy Rights (Hindi) and Ladli (Hindi)

Best Environment Film: The Stork Saviours (Hindi)

Best Promotional Film: The Shower (Hindi)

Best Arts and Culture Film: Shrikshetra-Ru-Sahijata (Odia)

Best Biographical Film: Elephants Do Remember

Best Directorial Debut: Raj Pritam More for Khisa (Marathi)

Following were the Special Mentions in feature films

Jonaki Porua (Assamese), Lata Bhagwan Kare (Marathi) and Picasso (Marathi)

The upcoming list is of the awards given to entires as feature film that include in the schedule VIII of the Constitution

Best Feature Film: Marakkar: Lion of the Arabian Sea (Malayalam)

Best Actor: Manoj Bajpayee for Bhonsle (Hindi), and Dhanush for Asuran (Tamil)

Best Actress: Kangana Ranaut for Panga (Hindi) and Manikarnika: The Queen of Jhansi (Hindi)

Best Supporting Actress: Pallavi Joshi for The Tashkent Files (Hindi)

Best Supporting Actor: Vijay Sethupathi for Super Deluxe (Tamil)

Best Direction: Sanjay Puran Singh Chauhan for Bahattar Hoorain (Hindi)

Best Debut Film of a Director: Mathukutty Xavier for Helen (Malayalam)

Best Child Artist: Naga Vishal for KD (Tamil)

Best Action Direction: Avane Srimannarayana (Kannada)

Best Choreography: Maharishi (Telugu)

Best Special Effects: Marakkar: Lion of the Arabian Sea (Malayalam)

Special Jury Award: Oththa Seruppu Size 7 (Tamil)

Best Lyrics: Prabha Varma for Kolaambi (Malayalam)

Best Music Direction: D. Imman for Viswasam (Tamil)

Best Background Music: Prabuddha Banerjee for Jyeshthoputro (Bengali)

Best Make-up Artist: Ranjith for Helen (Malayalam)

Best Costumes: Sujith and Sai for Marakkar: Lion of the Arabian Sea (Malayalam)

Best Production Design: Anandi Gopal (Marathi)

Best Editing: Jersey (Telugu)

Best Audiography: Iewduh (Khasi)

Best Audiography (Re-recordist of final mixed track): Oththa Seruppu Size 7 (Tamil)

Best Screenplay (Original): Jyeshthoputro (Bengali)

Best Screenplay (Adapted): Gumnaami (Bengali)

Best Screenplay (Dialogues): The Tashkent Files (Hindi)

Best Cinematography: Jallikattu (Malayalam)

Best Female Playback Singer: Savani Ravindra for Bardo (Marathi)

Best Male Playback Singer: B Praak for Kesari (Hindi)

Best Children’s Film: Kastoori (Hindi)

Best Film on Environment: Water Burial (Monpa)

Best Film on Social Issues: Anandi Gopal (Marathi)

Best Film on National Integration: Tajmahal (Marathi)

Best Popular Film Providing Wholesome Entertainment: Maharishi (Telugu)

error: Content is protected !!